Dieta South Beach - forum dyskusyjneSouth Beach

Forum dyskusyjne na temat diety south beach (plaż południa).

Nie jesteś zalogowany.

#1 2007-01-15 00:10:27

sunlight
Moderator
Reputacja :   23 

Aspartam

Aspartam
   Aspartam, główny składnik powszechnie stosowanych słodzików jest jednym z najniebezpieczniejszych związków chemicznych dodawanych do żywności. Aspartam odkryto przez przypadek w 1965 r. podczas poszukiwań leku na wrzody. Najpierw, od 1981 r. dodawano go do suchej żywności, bowiem słodził, ale był "dietetyczny", w przeciwieństwie do zwykłego cukru i był oczywiście tańszy, można go było wyprodukować w fabryce w dowolnych ilościach. Potem, od 1983 r. słodzono nim napoje gazowane - mimo, ze 5 grudnia 1974 r., po protestach naukowców i lekarzy, amerykański Urząd ds. Leków i Żywności uchylił zgodę (wydaną kilka miesięcy wcześniej) na stosowanie tej substancji. Potem znów dopuszczono go do użytku, gdy producenci przedstawili wyniki badań dowodzące, ze aspartam jest całkowicie bezpieczny.
    W skład aspartamu wchodzą trzy związki: kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol. Najbardziej szkodliwy jest ten ostatni, gdyż rozkłada się w organizmie na kwas mrówkowy i formaldehyd - silnie toksyczną neurotoksynę. Często słyszymy, jak ludzie, którzy wypili alkohol metylowy, tracą wzrok, a nawet umierają. Maksymalna bezpieczna dla nas dawka to 7,8 mg/dzień, a litr słodzonego aspartamem napoju zawiera ok. 56 mg metanolu! Co więcej, organizm lepiej wchłania wolny metanol, a ten powstaje, gdy produkt spożywczy (np. galaretki słodzone aspartamem) podgrzewamy do temperatury wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Nadmiar kwasu asparaginowego prowadzi do śmierci pewnych neuronów w mózgu, gdyż powoduje napływ wapnia do komórek. Dzięki temu powstaje mnóstwo wolnych rodników zabijających te komórki. Substancji tej nie wolno zażywać kobietom w ciąży, ludziom starszym i dzieciom oraz przewlekle chorym – na cokolwiek, a zwłaszcza na cukrzycę, gdyż przyspiesza rozwój chorób związanych z cukrzycą, np. zaćmy. Podobne trujące właściwości ma glutaminian sodu (jest niemal we wszystkich przyprawach, czy zupkach w torebkach). Kolejny składnik aspartamu - fenyloalanina jest aminokwasem, który także występuje w naszym mózgu. W większych ilościach jest ona jednak wyjątkowo szkodliwa - a nawet zabójcza - dla cierpiących na fenyloketonurię. U pozostałych osób (zwłaszcza, gdy zjadają dużo słodzików), powoduje zmniejszenie ilości serotoniny w mózgu, co prowadzi np. do depresji. 
    Źródła aspartamu w  żywności to: multiwitaminy, guma do żucia bez cukru, rozpuszczalne kakao, leki, drinki, słodziki, napoje z herbatą, polewy, jogurt, galaretki, napoje owocowe i mleczne, napoje dietetyczne,  rozpuszczalna kawa i herbata, środki przeczyszczające, mrożone desery, napoje kawowe, miętowe, odświeżacze oddechu.

http://straznik.dieta.pl/show.php/3pony.png_monster.png_63_56.2_50.png

#2 2007-01-15 12:13:18

Ewaldyna
Superekspert
Reputacja :   48 

Re: Aspartam

Szok!!!!!!!!!!!!, a ja wczoraj kupiłam sobie pastyli aspartamu, pierwszy raz w życiu i taką gafę popełniłam, to jaki mam kupić słodzik?

http://straznik.dieta.pl/show.php/usmieszki.png_3kacza.png_84_84_65.png

#3 2007-01-15 13:35:58

sunlight
Moderator
Reputacja :   23 

najlepiej taki w płynie Ewaldyna, ja mam bez aspartamu i mozna go piec.

http://straznik.dieta.pl/show.php/3pony.png_monster.png_63_56.2_50.png

#4 2007-01-15 17:10:09

blue
Administrator
Reputacja :   128 

Ja mam w tabletkach i tez bez aspartamu, bo wcześniej słyszałam że jest rakotwórczy hmm

170cm wink
http://straznik.dieta.pl/show.php/usmieszki.png_3misio.png_86_72.6_66.png
nowy start 14 października - nie ma zmiłuj...

#5 2007-05-23 00:26:28

queen_M
Gość

hej blue, a moglabys napisac gdzie to kupilas i za ile? bo ja dzis kupilam jedyny slodzik jaki napotkalam w sklepie (bylam zdesperowana i w domu juz chcialam sie rzucic na platki nestle cookie crisp) to byl Sweet top, oczywiscie z aspartamem. niestety bede musiala go uzywac zanim znajde nowy, ale mam nadzieje ze nic mi nie bedzie..

#6 2007-05-23 00:40:50

blue
Administrator
Reputacja :   128 

chyba w realu ale nie pamietam.

170cm wink
http://straznik.dieta.pl/show.php/usmieszki.png_3misio.png_86_72.6_66.png
nowy start 14 października - nie ma zmiłuj...

#7 2007-05-23 14:25:30

smarty
Plażowicz ekspert
Reputacja :   19 

ja przeczytalam ze jest szkodliwy ale nie w malych ilosciachrzeba by chyba z 60 pastylek dzieniie zeby sobie zaszkodzic, a jak tylko sporadycznie to mysle ze nie jest bardzo zle

http://www.fit.pl/kalkulatory/straznik_wagi/63/86/59/obrazek_05.png/tlo_09.png

#8 2007-05-23 16:32:08

queen_M
Gość

ok, dzieki. reala nie ma nigdzie w poblizu wiec pewnie sie wybiore do sklepu gdzie maja stoisko dla diabetykow...

#9 2007-09-09 10:33:40

keith
Nowy uczestnik
Reputacja :   

Szok!!!! Az pobieglam na dol do kuchni sprwdzic moj slodzik. Mam dwa i jeden z nich zawiera Aspartam. Jak myslicie wywalic go??? Czy jak bede stosowac w malych ilosciach to bedzie ok???

#10 2007-10-30 20:17:49

miffy
Plażowicz ekspert
Od: Lublin
Reputacja :   

Bez przesady... Nagonka na spartan może być porównana od walki producentów margaryny i masła;, któro zdrowsze. To badania wskazują, że jest nie zdrowy, to znów kolejne, że zdrowy... zdrowszy, mniej zdrowy niż cukier itd smile
Bez obawy, aspartan używany jedynie do słodzenia napojów, w ilości kilku tabletek dziennie nie wyrządzi nam żadnej szkody.

Ostatnio edytowany przez miffy (2007-10-30 20:18:15)

Nie dla wagi lecz dla oka smile

Stopka forum