Dieta South Beach - forum dyskusyjneSouth Beach

Forum dyskusyjne na temat diety south beach (plaż południa).

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-10-17 17:13:11

ArturCar
Nowy uczestnik
Zarejestrowany: 2014-10-10
Posty: 1
Reputacja :   

G. Taubes: "Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić"

Polecam książkę pt. "Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić" Garego Taubesa. Autor jest amerykańskim dziennikarzem specjalizującym się w sprawach odżywiania.  W sposób przystępny, ale bez zbytnich uproszczeń, przedstawia historię mód i oficjalnych doktryn dotyczących żywienia i diet. Wskazuje, jak często oficjalne naukowe wytyczne przedstawiane społeczeństwom jako naukowo zbadane prawdy okazywały się niesprawdzonymi hipotezami.

Po lekturze tej książki zmodyfikowałem na własny użytek dietę South Beach, gdyż doszedłem do wniosku, że jej autor A.Agatston całkowicie bezpodstawnie przedstawia jako złe źródło pożywienia tłuste mięsa i masło. Te podejście łatwo zrozumieć, gdy się pamięta, że Agatston nie opracował SB jako sposobu na odchudzanie, lecz w celu leczenia chorób serca. Dlatego na jego zakazanej liście znalazły się pewne produkty, które w latach 70. XX w. (wtedy narodziła się dieta SB) uważane były za szkodliwe dla serca.  Książka Taubesa opiera się na najnowszych badaniach, które wykazały, że było to założenie błędne. O, jak przyjemnie było się dowiedzieć, że smalec z punktu widzenia dietetetycznego i wpływu na serce właściwie nie różni się niczym od oliwy z oliwek, której szczerze nie cierpię:))

Ogólnie książkę Taubesa polecam, bo pokazuje mechanizmy w organizmie, a nie tylko zakazuje i nakazuje pewnych potraw. Autor moim zdaniem wykonał też więcej pracy w dotarciu do niektórych źródeł niż dr. Agatston, który zdaje się po upojeniu się autorstwem bestsellera osiadł trochę na laurach.  A przecież dieta South Beach jest tylko jedną z wariacji na temat  diet niskowęglowodanowych, (choć autor temu zaprzecza -  pewnie żeby się odróżnić od innych) uznanych i z powodzeniem stosowanych co najmniej od początku XIX wieku.

"Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić" wydało w 2011 r. po polsku Wydawnictwo Literackie. Nie wiem, czy jest dostępna w księgarniach, ale na Allegro bez problemu można ją dostać.

Na zachętę link do wywiadu z Garym Taubesem.
Część pierwsza wywiadu:

http://nowadebata.pl/2012/02/18/wspolczesne-nauki-o-zywieniu-nie-maja-wiele-wspolnego-z-nauka-wywiad-z-gary-taubesem-czesc-1/

cześć druga:

http://nowadebata.pl/2012/02/24/tlusta-dieta-jest-najzdrowsza-wywiad-z-gary-taubesem-czesc-2/

W dziale Odżywianie i zdrowie portalu NowaDebata jest w ogóle sporo ciekawych materiałów o diecie

Offline

 

#2 2016-10-13 23:21:34

bounty
Nowy uczestnik
Zarejestrowany: 2016-10-13
Posty: 20
Reputacja :   

Re: G. Taubes: "Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić"

Może to być ciekawa książka big_smile


Afrykańskie Mango - jak schudnąć

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB 1.2.14
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson

stat4u

 Reklama: Dieta24.org  Dieta kapuściana  Dieta grejpfrutowa  Psycholog rodzinny  Dieta 1000 kalorii